Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Щодо виборів
Шановні виборці!
У зв’язку з Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» позачергові вибори до Верховної Ради України призначено на 26 жовтня 2014 року.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст.2 Закону України « Про вибори народних депутатів України» вибори депутатів є загальними. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.
Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні наступні категорії справ, що виникають з виборчого процесу:
Щодо уточнення списку виборців (ч.2 ст.173 КАС України)
Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно.
Постанови адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.
Щодо оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори (ч.3 ст.174 КАС України);
Щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій (ч.8 ст.176 КАС України);
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
Строки обчислюються календарними днями і годинами.
Днем подання позовної заяви є день їх надходження до відповідного суду.
Відповідно до ч. 11 ст. 172 КАС України суд вирішує адміністративні справи у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
УСУНЕННЯ НЕПРАВИЛЬНОСТЕЙ У СПИСКУ ВИБОРЦІВ
Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»
Виборець має право ознайомитися із попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Виборець може звернутися до звичайної ДІЛЬНИЧНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ або безпосередньо ДО ОРГАНУ ВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців. У разі якщо виборець за станом здоров'я не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов'язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб.
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.
Заява може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня голосуванняі розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, не розглядається.
УТОЧНЕННЯ СПИСКІВ ВИБОРЦІВ НА СПЕЦІАЛЬНИХ ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЯХ
Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України»
Спеціальні виборчі дільниці утворюються у стаціонарних лікувальних закладах, в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, на суднах, які перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярних станціях України та в інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування.
Виборець особисто подає заяву про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися до ДІЛЬНИЧНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ СПЕЦІАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ ДІЛЬНИЦІ.
Зазначена Заява може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніш як за три дні до дня голосування.
Заява розглядається виборчою комісією невідкладно.
За підсумком розгляду заяви дільнична виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців або мотивоване рішення про відмову у задоволенні заяви. Копія рішення видається виборцю у день його прийняття.
Заява, подана до виборчої комісії після зазначених строків, залишається без розгляду.
***
Підсумовуючи викладене, зосереджуємо Вашу увагу на тому, що до 20 жовтня 2014 року кожен виборець має право звернутися до ДІЛЬНИЧНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ або безпосередньо до ОРГАНУ ВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Звернення з вказаною заявою до ДІЛЬНИЧНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ СПЕЦІАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ ДІЛЬНИЦІ здійснюється до 22 жовтня 2014 року.