Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Верховному Суді роз'яснили, як громадянам України — переселенцям, які покинули домівки внаслідок бойових дій та окупації місць їх постійного проживання, звертатись з позовами до судів в районах тимчасового перебування.
Як зазначив Секретар Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Дмитро Луспеник, якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці як внутрішньо переміщена особа, то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.
Але якщо такої довідки у переселенця немає, тобто особа з тих чи інших причин не зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа, але все ж хоче подати позов у суд, то, на жаль, у такому випадку позов у найближчий суд особа подати не зможе.
В такому випадку (і у випадку неможливості подати позов по місцю постійного проживання) переселенці повинні подавати позови в ті суди, яким була визначена територіальна підсудність судів, які залишаються в зоні бойових дій чи в окупації.
Виняток — встановлення факту смерті. Такі позови, як зазначили у ВС, подаються у будь-який місцевий суд загальної юрисдикції на території України.
З переліком судів, підсудність яких була змінена або станом на 27 липня 2022 року вже відновлена, можна ознайомитись за посиланням.
Нагадаємо, що у Верховному Суді також розповіли про правову позицію Суду щодо направлення судових повісток сторонам у справі на електронну адресу. Судова повістка на електронну адресу сторони є належним повідомленням, якщо особа раніше повідомила цю адресу суду, зазначили у Верховному Суді.