flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ігнорування Правил дорожнього руху добряче «б’є по гаманцю»

18 листопада 2022, 10:26

 Аналізуючи судову статистику в розрізі категорій справ про адміністративні правопорушення в сфері безпеки дорожнього руху, які протягом поточного року надійшли на розгляд до Малинського районного суду Житомирської області, відслідковується тенденція до збільшення кількості справ про притягнення громадян до відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння в порівнянні з аналогічними періодами попередніх років.

Стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП) передбачає відповідальність за декілька складів правопорушень, зокрема, керування транспортним засобом у стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного); відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп’яніння; вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю, алкоголю, наркотичних засобів, тощо.

Так у 2020 році на розгляд до суду надійшло 238 справ зазначеної категорії, протягом 2021 року - 244.

З початку нинішнього року, станом на 15 листопада, на розгляді у Малинському районному суді вже перебуває 263 справи про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП.

Така «сумна» статистика свідчить не лише про зниження правосвідомості громадян, а й є сигналом до погіршення безпекової та, як наслідок, криміногенної ситуації на дорогах громади, адже керування транспортом у стані сп'яніння, за своїм характером, несе істотні ризики для всіх: як водіїв, так і пішоходів, та є виключно навмисним правопорушенням.

У 198 справах, розглянутих на сьогодні: 178 осіб визнано винуватими та до них застосовано стягнення у виді штрафу, в тому числі у 130 випадках із застосуванням додаткового стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 1 року; 20 проваджень закрито.

Як відомо, адміністративне стягнення носить не тільки виховний, а й  «попереджувальний» характер, оскільки є не лише мірою відповідальності особи за скоєне, а й покликане запобігти вчиненню такою особою повторних правопорушень.

З метою дисциплінування водіїв та покращення безпеки на дорогах держави, із 17 березня 2021 року було суттєво посилено відповідальність за «нетверезе» керування та за відмову особи, яка керує транспортним засобом, пройти огляд на стан сп’яніння: розмір штрафу зріс до 17 000 гривень з позбавленням права керування на один рік; для осіб, яких вдруге «впіймали» нетверезими за кермом протягом року після накладення попереднього стягнення, чекає штраф у розмірі 34000 гривень та позбавлення права керування на три роки, також таких кермувальників можуть арештувати на 10 діб або ж оплатно вилучити транспортний засіб; якщо водій упродовж одного року втретє притягується до відповідальності, то його позбавлять права керування на 10 років зі штрафом 51 000 гривень або ж арештують на 15 діб, з конфіскацією транспортного засобу.

Крім того, визначені у санкціях ст. 130 КУпАП штрафи не є остаточними, адже в таких розмірах вони застосовуються судом при призначенні стягнення і діють протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили та отримання правопорушником її копії; у подальшому, якщо штраф не було сплачено особою добровільно та постанова направлена на примусове виконання, призначений судом штраф подвоюється.

Однак, не дивлячись на значний розмір штрафів, для деяких жителів громади це не стало перепоною для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП вдруге та, навіть, втретє протягом року!

Так, в поточному році 15 осіб повторно були притягнуті до відповідальності, а 2 – тричі протягом року.

Наразі загальна сума накладених у 2022 році штрафів за ст. 130 КУпАП складає 3332000 гривень, з них добровільно сплачено до бюджету громади –700400 гривень.

Хоч ігнорування Правил дорожнього руху добряче «б’є по гаманцю» несумлінних водіїв, однак кардинально покращити ситуацію може лише зміна ставлення осіб, які перебувають за кермом, до власних обов’язків – неухильного дотримання Правил дорожнього руху України.

Не нехтуйте власною безпекою та безпекою оточуючих – не сідайте за кермо нетверезими!